OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Tato thrash metalová legenda, která spolu s ANTHRAX reprezentuje východní pobřeží Spojených států to vytrvale táhne již přes 20 let. Už v průběhu 80-tých let se OVERKILL vypracovali mezi čelní představitele žánru. Zatímco první dvě alba „Feel The Fire“ a „Taking Over“ obsahovala klasický vysokorychlostní nátěr se všemi atributy odpovídajícími tehdejším speed/thrash standardům, včetně klasických metalových textů plných klišé. Na trojce „Under The Influence“ se OVERKILL vydali o něco techničtějším směrem. Co však získávali na propracovanější struktuře skladeb, to ztráceli na naprosto zhnojeném zvuku. Toto album tak vnímám spíše jako zaváhání či úkrok stranou. Svou pozici posléze stvrdili dalšími, dle mého názoru dvěma nejsilnějšími alby za celou svou existenci a sice „The Years Of Decay“ a „Horrorscope“, která byla plná výtečných thrash metalových skladeb, ucelená, technicky i zvukově dokonalá a navíc sem tam skladba hitovějšího charakteru, samozřejmě v intencích žánru. Další změna přišla v podobě „sabbatovsky“ znějící desky „I Hear Black“ z roku 1993, kde kapela tíhla k zatěžkanějšímu soundu a pomalejším tempům inspirovaným zhulenci ranných 70-tých let. Definitivní ustálení na thrash metalové formuli přišlo s deskou „W.F.O.“ o rok později. V průběhu dalších let pak OVERKILL vrhali na trh jedno album za druhým, přičemž čím dál více kladli důraz na moderní zvuk a tvrdost, která třeba na „From The Underground And Below“ dosahuje až zvířeckých rozměrů. Čím dál víc bylo z jejich tvorby cítit vlivy hardcore a naopak melodičtějších nápadů ubylo na minimum. Letos vycházející album „ReliXIV“ není žádným překvapivým tahem a reprezentuje to, s čím kapela přicházela nejčastěji – tedy ryzí thrash metal.
Oproti předcházejícím albům mi novinka přijde o něco méně brutální, což je zejména patrné na Blitzově návratu ke zpěvu z přelomu 80/90-tých let. Naopak o nějakých líbivých melodiích, jaké obsahovaly tehdejší skladby „Elimination“ a „I Hate You“, si můžeme nechat jen zdát. Deska staví na razantních riffech a moderním zvuku, tak jako předchozí alba. Vyhlášená baskytara D.D.Verniho občas znovu zacinká nad kytarovým dvojzápřahem, Blitz bolestně křičí svým typickým kvákavým hlasem – tedy jako Hurvínek prodělávající středověká mučení, kytary orají, soustruží, řežou. Vše je sice tak, jak věrný a dlouholetý fanoušek OVERKILL očekává, avšak originálních a nových nápadů je zde poskromnu. Ono je vlastně nedostatek i skutečně silných motivů, v tom, s čím se OVERKILL dlouhodobě prezentují. A tak si říkám jestli ryzí thrash metal může ještě nabídnout něco čerstvého a dosud neslýchaného? Já osobně jsem přesvědčen, že ano. Cesta však vede jinudy, riskantnějšími a méně předvídatelnými oblastmi. Celé album neuvěřitelně splývá a opravdu zapamatovatelných pasáží či dokonce skladeb je zde jako šafránu. Nejzajímavější tak zůstává druhá skladba „Love“ se skočným riffem a šestka „Keeper“, ve které kytary vřískají, jak ty na památném debutu MACHINE HEAD. Závěr jednolitého thrashového alba ještě obstará jakási punková hymna „Old School“, hodící se do hospod v době největší koncentrace zábavy.
OVERKILL jsou zejména živou kapelou plnou opravdu vynikajících muzikantů, ale zdá se mi jakoby se už před deseti lety uzavřeli v bludném kruhu. Hrají si prostě ten svůj thrash metal, sice precizně technicky i zvukově odvedený, ale jakoby zapomněli že hranice hudby (a tuto tvrdší nevyjímaje) jsou přece jen již dávno posunuty a rozšířeny. Nic proti OVERKILL, ale v jejich případě je to obrovská škoda. Hráčský potenciál mají na mnohem vyšší a překvapivější výkony. Zvolili cestu nezklamání několika věrných, zvolili pomalou smrt.
Další řadovka legendárních thrasherů z New Yorku. Obsahuje to, s čím se OVERKILL prezentují na valné většině svých alb – ryzí thrash. Album není sice tak brutální jako některá z jeho předchůdců, melodičtější pasáže však nehledejte. Vše je už mnohokrát slyšené a čekatelné. Album bez překvapení a výraznějších momentů.
4 / 10
Bobby „Blitz“ Ellsworth;
- vokál
D.D.Verni
- baskytara
Derek Tailer
- kytara
Dave Linsk
- kytara
Tim Mallare
- bicí
1. Within Your Eyes
2. Love
3. Loaded Rack
4. Bats In The Balfry
5. A Pound Of Flesh
6. Keeper
7. Wheelz
8. The Mark
9. Play The Ace
10. Old School
Scorched (2023)
The Grinding Wheel (2017)
White Devil Armory (2014)
The Electric Age (2012)
Ironbound (2010)
Immortalis (2007)
ReliXIV (2005)
Killbox 13 (2003)
Wrecking Everything (live) (2002)
Bloodletting (2000)
Coverkill (1999)
Necroshine (1999)
From The Underground And Below (1997)
Fuck You And Them Some (1997)
The Killing Kind (1995)
Wrecking Your Neck - Live (1995)
W.F.O. (1994)
I Hear Black (1993)
Horrorscope (1991)
The Years Of Decay (1989)
Under The Influence (1988)
Taking Over (1987)
Fuck You (EP) (1987)
Feel The Fire (1985)
Vydáno: 2005
Vydavatel: Regain Records / Spitfire
Stopáž: 50:41
Produkce: Overkill
Studio: Gear Recording Studio
Já vám nevím, mám OVERKILL v podstatě rád, některé desky považuji za vskutku výtečné, ovšem co nám naservírovali tentokrát, z toho až zůstává rozum stát. Materiál bez nápadu, bez záchytného bodu, riffu nebo melodie, kterou by si posluchač mohl zapamatovat nebo nedej bože oblíbit. Tady prostě nic není, ač se všechno tváří tak jako vždycky na svém místě. Osobně si "ReliXIV" značím jako nejslabší zápis kapely vůbec a už ho nechci slyšet.
Mně osobně OVER KILL ještě ani jednou nezklamali...a ani tahle jejich nejnovější deska mně nezklamala...není sice jejich nejlepší, ale pořád je to dost nadprůměrné...
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.